Lokaty bankowe należą do najczęściej wybieranych produktów depozytowych. Zakładając lokatę możemy liczyć na to, że zgromadzony przez nas kapitał nie tylko nie straci, ale i zyska na wartości, bo powiększą go odsetki. Standardowe lokaty bankowe są produktami, których wybór nie powinien sprawiać jakichś szczególnych trudności, ale ilość dostępnych ofert wyraźnie je utrudnia.
Porównanie wszystkich ofert w jednym miejscu jest niemożliwe, spróbujmy zatem porównać główne cechy (i opłacalność) lokat krótko i długoterminowych.
Porównanie najkorzystniejszych lokat
Porównanie lokat wymienionych powyżej należałoby zacząć od omówienia podstawowej różnicy pomiędzy nimi. Lokaty te różnicuje czas ich trwania, i tak najogólniej rzecz ujmując: lokaty bankowe krótkoterminowe zawierane są na okresy czasu nie dłuższe niż dwanaście miesięcy (lokaty miesięczne, kwartalne etc.), lokaty bankowe krótkoterminowe zawieramy na okres minimum roku, choć mogą trwać i dłużej.
Czas trwania lokaty warunkuje pozostałe jej cechy. Wysokość oprocentowania Ze względu na długotrwałe zamrożenie pieniędzy na lokacie lokaty długoterminowe są z reguły oprocentowane znacznie wyżej od lokat krótkoterminowych. Oferując nam wyższe oprocentowanie bank niewiele traci, bowiem dzięki naszej lokacie dysponuje dłużej kapitałem, na którym sam może zarabiać.
Stałość oprocentowania
Długoterminowe lokaty bankowe objęte są zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że w czasie ich trwania wysokość stopy procentowej dla danej lokaty może ulegać wielokrotnym zmianom i nie zawsze muszą być to zmiany korzystne dla nas.
Lokaty krótkoterminowe charakteryzuje oprocentowanie stałe. Dzięki temu zawierając taką umowę możemy mieć pewność co do wysokości odsetek, które zarobimy na lokacie. W przypadku lokaty długoterminowej takiej pewności nie mamy. Rozwiązanie to jest uzasadnione o tyle, że wysokość oprocentowania zależy od wielu zmiennych. W dłuższej perspektywie czasu na rynku zachodzą zmiany, które oddziałują również na banki.
Zamrożenie stóp procentowych i utrzymanie ich na stałym poziomie przez długi czas mogłoby być nieopłacalne zarówno dla banku, jak i dla klienta.