Czy bezrobotny dostanie kredyt? Czy ma na to szansę?

Banki w większości przypadków mają bardzo restrykcyjne warunki udzielania kredytów. Z tego też względu wiele osób, w tym osoby bezrobotne nie mogą liczyć na taką formę wsparcia finansowego, nie mają najmniejszych szans na to, aby złożonych przez nich wniosek kredytowy został pozytywnie rozpatrzony.

Pozostają jednak kredyty pozabankowe, które można o wiele łatwiej uzyskać, a warunki ich przyznawania nie są tak restrykcyjne, jak w przypadku kredytów bankowych.

To właśnie kredyty pozabankowe są często w kręgu zainteresowań osób bezrobotnych, oraz dla osób, które zdaniem banków nie mają zdolności kredytowej. To dzięki temu osoby bezrobotne mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mogą uregulować bieżące zobowiązania finansowe, mogą również spełnić swoje marzenia związane ze zdobycie nowych umiejętności, które będą mogły wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

 

Bez zaświadczeń o dochodach

Zwykle jednak kredyty dla bezrobotnego są określane mianem preferencyjnych, mają znacznie niższe oprocentowanie, oraz dłuższy okres spłaty, jak i niższe raty kredytowe. Banki jednak w przypadku kredytów udzielanych osobom bezrobotnym wymagają zabezpieczenia finansowego, zaświadczenia innych osób o tym, że w razie problemów ze spłatą kolejnych rat, to one przejmą na siebie zobowiązanie.

Niestety nie każdy bezrobotny może liczyć na takie wsparcie, a tym samym pożyczka bez zaświadczenia na oświadczenie udzielana przez instytucje pozabankowe pozostaje dla nich jedynym rozwiązaniem, pomimo tego, że warunki udzielenia takiej pożyczki nie są tak korzystne, jak te oferowane przez bank.

Banki mają świadomość tego, że taka sytuacja jest dla nich bardzo kłopotliwa, wiąże się z utratą kolejnych klientów, a jednocześnie nie chcą ryzykować udzielania pożyczek osobom, które nie mają zdolności kredytowej, nie mają stałych dochodów, a przedstawiony biznes plan nie jest gwarancją odniesienia sukcesu.

 

Kredyt dla bezrobotnego

Jest to kolejny, o ile nie najważniejszy powód, dla którego kredyty dla bezrobotnego nie są w centrum zainteresowań banków, które dostrzegają w takim rozwiązaniu przede wszystkim bardzo duże ryzyko. Jednocześnie z tych samych względów pożyczka bez zaświadczenia na oświadczenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, które zamierzają założyć własną firmę, potrzebują wsparcia finansowego, czy też wiedzą bardzo dobrze, na jaki cel przeznaczą otrzymane w ten sposób środki finansowe. Można się zastanawiać, dlaczego banki stosunkowo niechętnie wspierają osoby bezrobotne, a instytucje pozabankowe czynią to bardzo chętnie.

Można się zastanawiać nad zróżnicowaniem warunków, na jakich przyznawane są kredyty, ich kosztów oraz okresów spłaty. Nie mniej jednak instytucje pozabankowe, które wprowadziły takie rozwiązania do swojej oferty, od wielu lat nie tylko cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale również potrafią zadbać o to, aby klienci nie stracili do nich zaufania, nie zrezygnowali z ich usług, i po raz kolejny zdecydowali się na złożenie wniosku kredytowego.

Warto zobaczyć także: